Kreatif

Uçaktaki derginin kapağında kendini görmek

TAM-havayolları-kişiselleştirilmiş-uçuş-dergisi 2

En son ne zaman bir uçuşunuzda önünüzdeki koltuğun arkasına iliştirilmiş uçuş dergisini okudunuz? Sanıyoruz ki yanıtınız ‘’içinde ilgimi çeken konular olmadığı için okumadım’’ olacaktır. Peki, tamamen sizin için özellikle hazırlanan bir dergi olsaydı okur muydunuz?

Brezilyalı TAM havayolları, yolcuların uçuş dergilerinde yer alan konuları ilgi çekici bulmadıklarını ve bu dergileri okuyanların okuduklarının yalnızca %11’ini hatırladığını ortaya çıkardı. Yolcular, uçuş sürelerinin yalnızca %3’lük bir kısmını bu dergileri okuyarak geçiriyordu ve bunu değiştirmenin vakti gelmişti.

TAM-havayolları-kişiselleştirilmiş-uçuş-dergisi 1

Milan – Sao Paolo rotasındaki uçuşların yıl dönümünü kutlamak üzere FCB Milan ajansıyla bir araya gelen TAM havayolları, şimdiye kadar çıkartılan en kişiselleştirilmiş uçuş dergisini tasarladı.

Yolcuların dikkatini bir dergiye nasıl çekersiniz?

Tek yapılması gereken, yolcular hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmaktı. Bunun için de doğru içeriği yolcularla buluşturmak gerekiyordu. Facebook burada imdada koştu. Yolcular bilet satın alırken Facebook bağlantısı devreye girdi ve her bir yolcu hakkında detaylı bilgiler elde edildi. Yolcuların neleri beğendiği, paylaştıkları fotoğraflar hatta sevdikleri yerler bile bu sayede öğrenildi. Facebook’taki veriler ve bilgiler doğrultusunda her yolcu için yüksek bir düzeyde kişiselleştirilmiş farklı makaleler oluşturuldu. Sonuçta ortaya yolcuların her birinin adını taşıyan ve fotoğraflarla, olaylarla, çeşitli etkinliklerle dolu kişisel, okumaktan zevk alacakları dergiler çıktı.

Board_2

Her bir dergi, yolcuların kolayca görebilecekleri yerlere yerleştirildi. Kendi fotoğraflarını ve isimlerini dergilerin kapağında gören yolcular şaşkınlık ve mutluluğu birlikte yaşadı. İlk şoku atlatan yolcular, dergileri ilk sayfasından son sayfasına kadar büyük bir zevkle okudu. Yolcular, tamamen kendilerini ilgilendiren konuların içinde toplandığı bir dergi okumaktan oldukça mutlu olmuştu ve yolculuk bitiminde bu dergileri yanlarına almayı da unutmadılar.

Fikir büyük bir başarıya ulaştı. Kişiselleştirilen dergiler %1200 okuma süresine ulaştı ve yolcuların %100’ü bu dergileri uçuş sonrası yanlarına aldı. Bu yaratıcı yaklaşım, insanlara unutamayacakları bir deneyim yaşatırken kampanyalarda kişiselleştirmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamış oldu.

İlginizi çekebilecek içerikler