Kreatif, Tasarım

Taxi Fabric’le Sanat Eserine Dönüşen Taksiler

taxi-12

Türkiye’de taksi denince aklımıza sarı renkten, dört tekerden, sıkıcı, bunaltıcı, bir an önce inmek istediğimiz kapalı bir alandan ve ‘’ben seni daha kestirmeden götüreceğim, bana güven’’ denip kazıklanmaktan başkası gelmiyor. Ancak Hindistan’daki yeni bir taksi firması, taksilere yaratıcı bir bakış açısı getirerek araçların içini yerel tasarımcıların birbirinden güzel çizimleriyle bambaşka bir dünyaya çevirmesine yardımcı oluyor. Mumbai merkezli Taxi Fabric, birbirinden güzel baskıların yer aldığı capcanlı renk ve desenlerdeki iç döşeme kumaşlarını araçlarının tavanından koltuklarına, kapı panellerinden zeminlerine kadar taşımalarına izin veriyor.

Taxi Fabric, iç tasarım, reklamcılık, tanıtım ve yerel kültürün iç içe geçtiği ve hem taksi şoförlerinin hem de tasarımcıların yararlandığı ilginç bir karışım meydana getiriyor. Taksi şoförleri, Taxi Fabric tasarımlarını taksilerinde kullanmaya başladıktan sonra yolcuların daha çok bahşiş bıraktığını ve daha uzun mesafelere yolculuk etmek istediğini söylüyor. Sanatçılar ise eserlerini daha fazla seyirciyle buluşturmanın ve günden güne daha fazla kişi tarafından tanınmanın gururunu yaşıyor.

İstanbul’da olsa Anadolu yakasından Avrupa’ya geçerken köprü ücretini bile sorun etmeyeceğiniz bu eğlenceli taksilerin rengârenk fotoğraflarını hemen aşağıda bulabilirsiniz:

taxi-1

taxi-10

taxi-11

taxi-2

taxi-3

taxi-4

taxi-5

taxi-6

taxi-7

taxi-9

taxi-8

İlginizi çekebilecek içerikler