Kreatif

Hiç çıkarmak istemediğiniz o tişörtü evsizler tasarlıyor

maxresdefault

art-without-a-roof

Matthew Wayne, ailesiyle birlikte San Diego sanat galerisindeki evsizlerin ortaya çıkardığı eserlerin yer aldığı bir sergiyi görmeye gittiğinde henüz 8 yaşındaydı.

Onca tablonun içinden bir tanesi gözüne takılmıştı. O tabloyu çizen çocuğun adı da Matthew’du. Ve o an aklına bir düşünce yerleşti. Dışarıda bir yerlerde onunla aynı isimde, onun gibi fakat aynı koşullara ve eve sahip olmayan bir çocuk yaşıyordu.

Yaşadığı bu olay 15 yıl sonra Matthew’nun harekete geçmesini sağladı. San Diego State Üniversitesi’nden 2 arkadaşıyla birlikte Matthew Art Without a Roof adındaki sosyal girişimin kurucularından biri oldu ve yoksul kesimden gelen sanatçıların kendi sanatlarını yansıtan dayanıklı giysiler ve nesneler tasarlayabilmesi için onlarla birlikte çalışmaya başladı.

Bu organizasyonun kuruluş amacı yoksul bireylerin yaşamlarını geliştirmek, yerel sanatçılara ve sanatla terapi programlarına destek olmaktı. Günümüzde ise evsizler üzerine yoğunlaşmış durumdalar.

safe_image

Wayne, San Diego’da 20.000 evsiz gencin yaşadığını belirtiyor.

Art Without a Roof’un çalışma şekli kısaca şöyle: Evsiz bir sanatçı bir grafik tasarımcıyla eşleşiyor, sanatçının çizimleri basılı bir görsel ya da kıyafete dönüştürülüyor ve yerel olarak üretimi yapılıyor. Web sitesinden bunları satın alanların paraları ise onların daha iyi koşullarda yaşayabilmesi için harcanıyor.

Baskılı tişörtlerden elde edilen gelirin yüzde 10’u yerel evsiz gençlerin de eğitim görebildiği Monarch School’un pahalı sanat programlarına gidiyor ve onlara hayatta kalmak için bir amaç sunuyor.

Gelirin yüzde 7’lik bir kısmı da sanatçıların eğitim masraflarına ödeniyor. Firma ayrıca her sanatçıya eserlerine karşılık 150 ila 350 dolar bir ödeme yapıyor.

2014 yılında Kickstarter’da başarılı bir kampanya yürüten Art Without a Roof kısa sürede 25.000 dolar toplamayı başardı. 6 kişilik bir ekipten oluşan firmanın 700’den fazla müşterisi bulunuyor.

İlginizi çekebilecek içerikler