Fotoğraf, Reklam

2016’ya yön verecek 6 görsel trend

6-trends

Getty Images’ın yaratıcı içeriklerden sorumlu yöneticisi Paul Foster’a göre bu sene dinamik ve kontrastın ön plana çıktığı görsel trendlerle karşılaşacağız.

Tasarım ve görsellikte karşıt görsel stillerin kullanılmaya başlandığı fazlasıyla heyecan verici bir döneme giriyoruz. Modern tüketiciler lüks ve uygunluk temalarına dikkat ederken markalar ise gerçek değer ve amaç kısmına yönelmiş durumda.

Pek çoğumuzun kucakladığı sosyal medya ve teknoloji, görsel paylaşımı ve tüketiminin dönüşüm geçirmeye devam ettiğini gösteriyor. Bizleri aydınlatan görseller büyük bir değişim geçiriyor.

Getty Images’ın görsel uzmanları, Getty Images web sitesindeki milyonlarca insanın arama ve satın alma trendlerini şirketin küresel ofis ağında görev yapan uzman analistlerle birlikte popüler kültür ve reklamcılıkta kullanılan görsel dili de işin içine katarak geniş çaplı bir analiz yaptı. Bu araştırma sonucu, 2016 yılında markalar için görsel anlamda büyük etkiler yaratacak 6 trend olduğu belirlendi.

Outsider In (İçimizdeki Yabancı)

6 trends1

Outsider In (İçimizdeki Yabancı) olarak tanımlanan bu yeni akım asiliği temsil ediyor ve kutsuyor. Geleneksel yargıları kırmaya cesareti olan bireyler bu kavrama uyuyor. Popüler kültürde bu akımın öne çıkan isimleri arasında Vivienne Westwood, Hillary Clinton, Amy Schumer yer alıyor. Bu kültürel değişim, bu yıl reklamcılıkta sıkça karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

Bu sene, muzip bir espri anlayışı ile ortalığı karıştıran ve farklı tasarımlarla tüketicinin dikkatini çekecek reklamlar göreceğiz.

Divine Living (Hayatın Yüceliği)

6trends2

İngilizce’de ‘’divine’’ kelimesi iki alama geliyor; birincisi ‘zevkli, görkemli ve özel’’ ikincisi ise ’yüce ya da cennetten çıkma varlık’. Tüketicilerin, amaca yönelik ve bilinçli tüketim yapmaya değer verdiklerini düşünürsek, markaların da kendi amaçlarını ortaya çıkarıp görselleştireceğini açıkça söyleyebiliriz.

Bu trendin yansımalarını derin düşünme ya da iç gözlemi temsil eden görseller sayesinde görebiliyoruz. Tanrı gözünden görüyormuş gibi havai bir görsel, tüketicilerin daha ruhani ve duyarlı şeylere olan arayışına cevap veriyor.

Hyundai’nin son kampanyasında kullanılan ışık hüzmeleri ve yumuşak kamera efektleri müşteriye iyileştirici ve rahatlatıcı bir mesaj verilmesine yardımcı oluyor. Marka, bu etkiyi yaratmak için ‘mabet’ kelimesini bile kullanıyor.

Extended Human (Genişletilmiş İnsan)

6trends-extended-human

Teknoloji, hayatımızı bütünleyen şeylerden biri ve ‘Extended Human’ (Genişletilmiş İnsan) konsepti bu ilişkiyi irdeliyor, teknolojinin hayatımızı nasıl genişlettiğini, iletişim ve bağlantı kurmada bizleri nasıl geliştirdiğini anlatıyor. Bilim kurguda Yapay Zekâların hayatımızı ele geçireceğine dair sürekli bir şüphe vardır ancak ‘Extenden Human’ trendi markaların tüketicilerle olan olumlu ilişkisini konu alıyor.

Bu konsepte verilebilecek en iyi örneklerden biri Toyata Prius. Toyota, bu modeli tanıtmak için araçların üzerine ‘bana sarıl’ gibi ifadelere yer verdi ve yolcuları, arabayla duygusal bir bağ kurmaya davet etti.

Messthetic (Estetik Kavramının Yıkılışı)

6 trends-messthetics

Messthetic, bildiğimiz estetik kavramının dışında yer alıyor. Messthetic’i reklam görsellerinde tahmin edilirliğin parçalanması, mükemmele olana tepki şeklinde görüyoruz. Bu yaklaşım, aynı görüntüye sahip kalabalığın içinden sıyrılmak için kullanılıyor. Mesthetic’i özgünlük temasında ortaya çıkan dağınık, kirli, terli, iç organlara benzer, güzel ve çirkinin birleştiği aşırı devrimsel bir kavram olarak tarif edebiliriz.

Bu trend, sağlığımızı korumaya çalıştığımız ve tahmin edilebilir günlük yaşamın dışına çıkıyor ve insan doğasının fiziksel alemine dalıyor. Kaotik, lekeli görüntüler punk dönemini ve onun uçuk renkli dünyasını hatırlatıyor.

Tüketiciler, güzellik ve mükemmelliğin kullanılmadığı reklamlarda şaşkınlığa kapılıyor. Zaten markalar da her gün tüketiciyi şaşırtacak onları şok edip sarsacak şeyler arıyor.

Silence vs. Noise (Sessizlik Gürültüye Karşı)

6trends-silence-vs-noise

‘Silence vs. Noise’ (Sessizlik Gürültüye Karşı) için yukarıda bahsettiğimiz Messthetic kavramının tam zıttı diyebiliriz. Messthetic nasıl coşkuluysa bu kavram da olabildiğine basit ve sade. Görsel anlamda ‘’az fazladır’’ diyen bu çalışmalarda renkler ve imgeler sessiz ve sınırlı. Bu trend, oldukça tasarım dostu çünkü kopyalamaya ve mesaj vermeye çok müsait.

Bu trendi, Emirates Havayolları, HSBC ve Oakley gibi markalar masalsı zeminlerde yer alan tek bir obje ya da insan görselleriyle kullanıyor.

Surreality (Sürrealite)

6 trends-surreality

 

Fotoğrafçılar, birçok fotoğraf manipüle tekniği kullanarak epey oyunbaz ve sürreal görüntüler ortaya çıkarıyor. 60’lardaki saykodelik akımın 21. yüzyıl versiyonuna benzeyen görseller, rüyalardan, bilinçaltından ve tabii ki geçtiğimiz yüzyılın sürrealist akımından ilham alıyor. Bu trendi, özgünlüğe bir tepki olarak görebiliriz.

Moda markası Kenzo, sürreal kolaj ve tasarımlarıyla ünlü.

Bahsettiğimiz bu 6 trendin pazarlamadaki yaratıcılığa yıl boyunca etki edeceğini söyleyebiliriz. Tüketicinin temiz ve etik hayat felsefesi karşısında beklenmedik şeyleri arzu etmesi ve denenmek istenmesi zıtlığını yaratan bu kavramlar 2016 yılındaki görsel dilin temelini oluşturacak.

İlginizi çekebilecek içerikler