ilustrasyon

2016’da Öne Çıkacak 8 İllüstrasyon Trendi

JeanJulien-large

2016’nın en büyük illüstrasyon trendlerini ve illüstratörlere yön verecek teknikleri keşfe çıkıyoruz.

İsterseniz çizim yapmayı yeni öğreniyor ve bazı yeni illüstrasyon rehberlerine göz atıyor olun, ister çizim konusunda profesyonel biri olun 2016’nın illüstrasyon dünyasındaki değişikliklerden haberdar olmalısınız.

Uzun bir süredir, fotoğraflar çizilen görsellerle kültürel, teknolojik ve finansal çeşitli sebeplerden dolayı birleştirilerek kullanıldı ve illüstrasyona duyulan talep yeniden gündeme gelmeye başladı.

Bu durumda neleri bilmeniz gerekiyor?

2016’da trend haline gelecek ya da devam edecek birkaç çizim tekniğini sizlerle paylaşalım:

1- 3 Boyutlu İllüstrasyon

3 boyutlu (3D) çizimlere yabancı değiliz ancak Sarah Illenberger ve Kyle Bean gibi yaratıcı insanlar, konu elle tutulur çizimlere geldiğinde çok fazla yol kat etmiş gibi görünüyor. Nissan’ın yeni kampanyası için Owen Gildersleeve’in tasarladığı gerçek boyutlardaki origami araba bu çizimlere verilebilecek hatırda kalır ve eğlenceli en güzel örneklerden biri.

2- İllüstrasyon ve Fotoğrafın Birleştiği Çizimler

dive-joe-cruz

2016, yeni türdeki illüstrasyonlar için büyük bir yıl olacağa benziyor ve Joe Cruz, bu konuda takip edilmesi gereken isimlerden yalnızca bir tanesi.

3- Hareketli Görseller

Hareket ve ses, durağan bir görselden daha fazla dikkat çeker. İllüstrasyon ve animasyonun birleşmesi, dengeli bir köprü oluşturuyor. Ray-Ban Hub’ın açılış tanıtımı bu şekilde hazırlandı.

4- Sanat ve El Sanatının Birleşimi

fort-point-beer

El yapımı biralar, vinil plaklar, zanaatkârların elinden çıkan kahve tasarımlarında bu yıl da bir azalma beklenmiyor. Amerikan esintileri taşıyan retro etkisi bu yıl da tüm hızıyla devam edecek. El işi çalışmanın bir ürünü olan Fort Point Beer firmasının kutuları bu trende ait en güzel örneklerden.

5- Sınırlı Renk Paleti

natasha-law

Retinada adeta yanma hissi yaratan renk bombardımanının çizimlerde hâlâ tartışılmaz bir yeri var ancak kısıtlı ve saf renklerin yer aldığı renk paletleri popülerlik kazanıyor. Natasha Law, bu alanda siyah-beyaz eserler yaratan başarılı bir çizer.

6- Sinematik Görseller

tom-haugomat

Devam eden trendlerden biri ise teatral, sinematik ve dramatik tatlarla ilgili. Tom Haugomat’ın Cars To Live In adındaki çizimi eş ölçekli kübik bakış açısını yansıtan iyi örneklerden biri.

7- Daha kaliteli vektörel çizimler

steve-simson-wired-magazine

Vektörel çizim, çok popüler bir çizim tekniği ancak bu çizimlerin daha iyi kalite kontrolden geçtiği bir dönemde yaşıyoruz. Kötü bir vektörel çizim gördüğünüzde hemen fark edebiliyoruz. Kısacası, farkınızı ortaya koymak için daha çok çalışmak ve detaylara daha fazla önem vermek gerekiyor.

8- Olaylara verilen anlık tepkiler

Jean-Julien-peace-for-paris

Bütün dünyada üzüntüyle karşılanan ve kınanan bazı olaylara verilen ani görsel tepkilerle bu yıl sıkça karşılaşmaya devam edeceğiz. Jean Jullien’in ‘’Peace For Paris’’ çizimi de bu tepkilerden bir tanesi. Bu çizimler bazen alaycı görünebilir ancak Jullien’in çalışmaları hep konuyla alakalı ve istismardan uzak oluyor.

İlginizi çekebilecek içerikler