Gamification, Tasarım

Van Gogh Tablosunda Bir Gece Geçirmek

van-goghs-bedroom

Sanatsal gözlem deneyimini çizgisel bir yüzeyden çıkarıp üç boyutlu bir ortama dönüştürmek… İşte Art Institute of Chicago (Chicago Sanat Enstitüsü) tam olarak bunu yaptı ve düzenlediği son sergiyi ziyaretçiler için asla unutamayacakları, interaktif bir deneyime dönüştürdü. Van Gogh’un ünlü tablosu ‘’The Bedroom’’un insan boyutlarındaki tıpa tıp aynı bir kopyasında dolaşmak… Bu,  gerçekten de sanat aşıkları için eşsiz bir deneyim olabilir.

‘’Van Gogh’s Bedrooms’’ (Van Gogh’un Yatak Odaları) adını taşıyan sergi, dünyaca ünlü ressamın 1888-1889 arasında kendisinin içinde yaşadığı evler ile hayatı konu alıyor. Ressam, ‘’Yellow House’’ (Sarı Ev) adındaki ilk tablosunu Fransa Arles’e taşındığında çizmeye başladı. Ancak tablo, tamamlanmasının hemen ardından su baskınında zarar gördü. Van Gogh, aslına sadık kalarak bu tabloyu yeniden 2 kez çizmeyi denedi. Bu çizimlerin birini 1889’da Saint-Remy’de akıl hastanesinde yatarken diğerini ise annesine ve kardeşine hediye etmek için daha sonrasında tamamladı.

Bu eşsiz deneyim, yalnızca ziyaretle sınırlı da değil. Müze kampüsünün dışındaki Chicago şehrine komşu River North’ta yer alan Van Gogh’un Sarı Evi, büyük bir apartman dairesinin bir odası ve AirBnb’de geceliği yalnızca 10 dolara kiralanabiliyor!

Sanatçının 36 eserinin yer aldığı ‘’Van Gogh’s Bedrooms’’ sergisi, 10 Mayıs’a 2016’ya kadar ziyaret edilebilecek.

van_gogh5

van-goghs-bedroom3

van-goghs-bedroom2

van-goghs-bedroom1

İlginizi çekebilecek içerikler