Ambalaj

Ürünü sattıran ambalajdır dedirten 20 çılgın tasarım

spine4

Yaratıcı ürün ambalajları tasarlamak yıllardır markalar arasında süre gelen bir mücadele ve endüstriyel tasarımdaki trendin toprakta çözünür, yenilenebilir malzemelere yönelmesinden beri bu mücadele daha da güçlendi.

Artık ambalaj tasarımları gerçekten de önemli. Aşağıda yer alan tasarımlarla, bu trendin hangi yöne gittiğini ve farklı sektörlerin ambalaj tasarlarken nelere odaklandığını görebilirsiniz.

1. MAD Bira

min3

MAD Beer, bira yapımcısı Mikkeller ve şef Jakob Mielcke’nin ortak ürünü. Bu biralar yemekle çok iyi gidiyor. Etiket tasarımını Mikkeller’den Keith Shore yapmış. Cesur, farklı ve minimal bir tasarım. Tüketiciye de bilmesi gereken her şeyi söylüyor

2. Kallo

kallo2

Kallo bir organik yiyecek firması ve tüketicilere sağlıklı ve lezzetli muhteşem ürünler sunuyor. Tasarım ve pazarlama şirketi Big Fish, Kallo’nun fonksiyonel paketini yeniden tasarladı. Yeni tasarımlarda güzel görseller, şiirler ve aşk yer alıyor.

3.  Sagmeister & Walsh

sagfilm11

New York merkezli tasarım ikilisi Sagmeister & Walsh, yaratıcılığa kattıkları özgün yaklaşımla tanınıyor. İkili en son ‘The Happy Show’ adını verdikleri gezici sergilerine eşlik etmesi için tipografi filmleri tasarladı. Filmlerden ziyade dikkati fütüristik, uzaylı-vari ambalaj çekiyor.

4.  SVBSCRIPTION

man11br

Bu tasarım New York’lu RoAndCo Studio’dan geliyor ve erkeklere özel olarak hazırlanmış. Hazırlanan bu kutu tasarıma, kültüre ve kaliteye önem veren bireyler için yaratılmış gibi.

5.  Spine Votka

spine4

Bu şişe tasarımı 2 boyutlu bir omurga ve 3 boyutlu göğüs kafesi çizimleri oluşturuyor. Saydam cam kullanımı ürünün adete ‘’bir şey’’ saklamadığını gösterir nitelikte.

6.  Kutu su

water(1)

Brighton merkezli Designate ajansın tasarladığı bu su kutuları ferah görünümlü bir tasarıma sahip. Genellikle mavi ve beyaz renk paleti kullanılmış ve kutuda su damlası ikonu yer alıyor ve bu paketlerin içinde su olduğu anlaşılıyor. Plastik pet şişelerin yerine geri dönüşümlü ve yenilenebilir bir malzeme kullanılmış.

7. Götz ayakkabıları

bird1

Bu harika görünümlü poşet tasarımı, tasarım firması Gürtlerbachmann GmbH tarafından hazırlanmış. Götz mağazasının çocuk ayakkabısı reyonunu tanıtmak için tasarlanan poşetlerde kuş figürü öne çıkarılmış. Kuşun ağzındaki rengârenk ayakkabı bağları da renkli solucanları anımsatıyor.

08. Et görünümlü hediye paketi

wrappedmeat (1)

Yiyeceklerle ilgili ve lezzetli tasarımlar yapan Gift Couture daha öncesinde hamburger şeklindeki paketini görücüye çıkarmıştı. Bu kez ise hediyelerinizi biftek görünümdeki paketleme kâğıtlarına sarabileceksiniz.

09. Thelma’s

thelmasmain

Thelma’s kurabiye teslimatı yapan bir işletme. Firmanın yöneticileri Lana ve Dereck Lewis. Anne oğul işlettikleri yerin çok lezzetli tatlı ve tuzlu kurabiyeleri var. Bu kurabiyeleri düzinelerce dağıtabilmenin yanı sıra sıcak tutmak için fırından ilham alan bir kutu tasarımı kullanıyorlar.

10. Nike Air

nikeair

Nike Air, tartışmasız bu zamana kadar piyasaya çıkan en popüler spor ayakkabı tasarımlarından biri. Berlin merkezli Scholz & Friends, sıradan ayakkabı kutusu yerine (ki bu kutulardan Türkiye’de ayakkabı çıkmıyor) böyle saydam bir tasarım tercih etmeyi uygun görmüş.

11. Çivi kutusu

handynails2

Sanat tasarımı öğrencisi Melissa Archer’ın bu tasarımı, bir kutu dolusu çiviyi sanırız bundan daha seksi gösteremezdi. Bu yaratıcı tasarımda bir kemer askısı yer alıyor ve çivileri olduğu yerden çıkarmak da oldukça basit görünüyor.

12. McDonald’s patates kutusu

frenchfryc

Mc Donald’s’ın bu yaratıcı tasarımı bir hayli dikkat çekici. Ressam Ben Frost, bu kırmızı-sarı kutularda ünlü yüzleri pop art kültürünün ikonik temalarıyla birleştirmiş.

13. Phantom Sigaraları

phantomcigar2(1)

Tasarımcı Alex Pabian denizcilik sembollerini ve minimal tasarımları birleştirerek paketlemeyi yeniden keşfediyor ve bu özel marka sigarayla bütünleştiriyor.

14. Half Acre bira

beers

Bu kutu tasarımından gözünüzü alamayacaksınız. Chicago merkezli Half Acre bira firmasında çalışan ressam Phineas Jones, ürettikleri biranın arka planında yatan ilhamı bira kutularına yansıtıyor.

15. Stranger & Stranger Spirit No. 13

strangerandstranger13

İçecek şişesi tasarım gurusu Stranger & Stranger, tatil sezonu için hazırladığı sınırlı sayıdaki içki şişelerinin etiket tasarımı, görüp görebileceğiniz en detaylı çalışmalardan. Spirit No 13’ün etiketi eski tipte ve 500’den fazla kelimenin birleşiminden oluşuyor.

16. Smirnoff Caipiroska soyulabilir şişe

2smirnoff

Pek çok içki markası meyve temasını paket tasarımlarında kullanmayı denedi ancak Smirnoff’un J Walter Thompson tarafından tasarlanan soyulabilir şişesi kesinlikle sınıfının en iyisi.

17. Sütlü süt kutusu

milk

Daha önce hiç bu kadar havalı görünen bir süt kutusuna rastladınız mı? Visual Advice’ın tasarladığı bu kutu, 2 litrelik süt kutularına farklı bir boyut getiriyor.

18. Meyve kaplı kutular

juice

 

Japonyalı ajans Naota Fukusawa tarafından tasarlanan bu yenilikçi meyve suyu paketleri, meyve suyu ve ambalajı arasındaki bağı bir sonraki adıma taşıyor.

19. NYC Spagetti

13nyc

Alex Creamer adındaki bir öğrencinin tasarladığı ödüllü çalışma, çok basit bir fikri alıp yeni ve yaratıcı bir noktaya taşımakla meydana çıkmış.

20. Kulaklık kutusu

14headphone

 

Corrine Pant’in tasarladığı kulaklıklar, bildiğimiz kulaklık kutusu tasarımlarına minik dokunuşlar yapılarak büyük farklar ortaya çıkarmış. Sekizlik nota figürünün kullanımı, tüketicilerin dikkatini çekmeyi başarmış.

İlginizi çekebilecek içerikler