Kreatif

Uçurtmaların üstünde hikâyeler olsa ve çocuklar okusa…

Projeto-Céu-de-Histórias-BX-5-640x427

Projeto-Céu-de-Histórias-640x357

Yeterli kaynağı ve motivasyonu olmayan çocukları kitap okuyabilmelerini nasıl sağlarsınız? Brezilya’daki Instituto Pró-Livro, çocuklara ulaşabilmek ve onların kitap okumasına sağlayabilmek için yaratıcı bir fikir ortaya çıkardı.

Projeto-Céu-de-Histórias-BX-5-640x427

23 Nisan’da kutlanan Uluslararası Kitap Günü’nden ilham alan, Salles Chemistri firmasıyla ortaklaşa düzenlenen, Brezilyalı tanınmış yazarlarından Ana Maria Machado, Benedito Ruy Barbosa, Pedro Bandeira ve Ziraldo’nun de destek olduğu ve uçurtmalarla hazırlanan projenin adı ‘’Stories in the Sky’’ (Gökyüzündeki Hikâyeler).

Projeto-Céu-de-Histórias-BX-2-640x427

Fakir kesimlerde yaşayan çocukların maddi imkânsızlıklardan dolayı evlerinde kitap bulunmadığına ve bu sebeple kitap okuma alışkanlığı olmadığı fikrinden yola çıkan proje, çocukların hepsinin uçurtmaları sevdiğine karar verdi ve 500 uçurtma Pro-Book Institute (IPL) tarafından popüler hikâyelerle donatıldı.

Projeto-Céu-de-Histórias-BX-7-640x427

Okumanın hayal gücünü geliştirdiğini bilen Brezilyalı ünlü yazarlar, karikatürcüler, ressamlar eserlerinin bu ilham verici kampanyada yer almaktan, edebiyatın ve hayal gücünün önemini gelecek nesillere aktarabiliyor olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirtti.

İlginizi çekebilecek içerikler