Tasarım

Uber’in Logosu Değişti

uber

Uber, siyah beyaz renkli u-şeklindeki logosunu ani bir kararla soyut geometrik ve ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilen renklerdeki bir logo ile değiştirdi ve sosyal medyada tepkiler de birbiri ardına gelmeye başladı. Kimisi yeni logoyu beğenirken kimileri ise bu yenilikten pek hoşnut olmadı.

uber1

Markanın kimliğini yansıtan ikon, yalnızca bir gecede iki farklı şekle büründü: altıgen biçiminde olan sürücüler ve dairesel olan yolcular için…

uber-new-logo

Marka, elden geçirdiği logo tasarımıyla birlikte sosyal medyada karışık tepkilerle karşılaştı. Kimileri yeni logoyu ‘’Bu ne ya? Bunu yapmakta ne var? Aç Adobe Illustrator’ı iki araçla yap işte.’’ şeklinde eleştirirken kimi de ‘’Olsun ya, iyi olmuş. Değişiklik iyidir.’’ şeklinde yorumladı.

Taksi çağırma uygulaması Uber’in yeni logosu farklı ülkelerde farklı renklerde görünecek. Örneğin; Çin’de kırmızı logo, Hindistan’da turkuaz renk logo, Meksika’da pembe renkli logo, İrlanda ve İngiltere’de ise mavi renkli logo kullanılacak.

Uber’in kurucusu ve CEO’su Travis Kalanick, eski siyah-beyaz logonun ‘’mesafeli ve soğuk’’ olduğunu düşünüyor. Uber, kendini yalnızca bir taksi servisi olarak konumlandırmak istemiyor ve şirketin bir imaj problemi olduğu Kalanick tarafından da inkâr edilmiyor.

uber-old-logo

Uber’in web sitesinde yayınlanan filozofik ve bir hayli karışık Bits + Atoms adındaki videoda konuya parçacık ve atomlarla birlikte giriş yapan şirket, dijital dünyanın parçaların bir araya gelmesiyle oluşan bloklardan meydana geldiğini söylüyor. Uber’in kullandığı teknolojiye vurgu yapan video, markanın insanlığa olan etkisini ise atomlara benzetiyor. İnsani yöne vurgu yapmak için kullanılan atom temasına farklı renk ve desenler ekleniyor ve ortaya Uber’in yeni logosu çıkıyor.

İlginizi çekebilecek içerikler