Tasarım

Renklerle markaların arası bu aralar nasıl?

global-logo-design

Renk teorisi, tasarımın merkezinde yer alır fakat genelde gözden kaçırılır. En temel düzeyde renkler görünenin en sıcak tarafıdır. Kırmızı ve sarı enerjiyi ve canlandırmayı temsil ederken daha açık soğuk renkler olarak sınıflandırabileceğimiz mavi ve yeşil sakinliği ve dinginliği temsil eder.

Renkleri sahiplenmek kolay bir şey değildir ve logo tasarımının ötesine geçen bir durumdur. Markanın ve reklamının tüm unsurlarını yansıtmalıdır ve bunun için ustaca planlanmalıdır.

Kırmızı

Kırmızı renk, hangi sektörde kullanılırsa kullanılsın zor bir renktir çünkü hem öfke ve tehlike hem de sıcaklık ve tutkunun rengidir. Kalp atışlarını hızlandırdığı ve kan basıncını arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu yüzden geniş bir alanda kullanılır.

 

01. Coca-Cola

01-coke1

Kırmızı Coca Cola ile özdeşleşmiş bir renktir. (Vodafone markası da Coca Cola’da olduğu gibi kırmızı rengi beyaz ile birlikte kullanıyor.) Daha minimalist yaklaşımdaki ambalaj tasarımları kırmızıyla beyazın uyumunu daha iyi yansıtıyor.

 

02. Vodafone

vodafone-logo

 

Vodafone’un logosu 1997’de Saatchi & Saatchi tarafından tasarlandı. Logodaki işaretler konuşmayı ve iletişimi temsil ediyor. Kırmızı renk; ses, konuşma ve tutkuyu vurguluyor.

 

03. Target

CRO_money_SS_retailer_reward_Target_logo_11-13

Amerika’nın iki numaralı en büyük süpermarket zincirlerinden biri olan Target da logosunda kırmızıyı tercih eden markalardan. Rakibi Wal-Mart, logosundaki mavi kullanıyor.

 

Turuncu

Turuncu, parlak, eğlenceli, arkadaş canlısı bir renk. Ayrıca oyuncu, çocuksu çağrışımları da yapar. Sektörlerinin önde gelen 3 markası logolarında turuncu rengi tercih ediyor.
04. Orange

02-orange

Markanın adı logosundaki renkle aynı olan Orange bu renk kullanımını anlatmak için mükemmel bir başlangıç. Orange dışında bazı telekomünikasyon markaları da logolarında turuncu kullandı.
05. Home Depot

02-homedepot

Amerika’nın önde gelen perakende zinciri Home Depot, mağazalarını tek bir renkle dolduruyor; turuncu. Perakende zinciri bu rengi reklamlarında da kullanıyor.
06. easyGroup

02-easygroup
Bütçe dostu havayolu şirketi easyGroup, turuncu renge bulanmış başka bir şirket. Araba kiralama, finans, otelcilik ve farklı pek çok alanda da hizmet gösteren easyGroup turuncuyu çok başarılı kullanıyor.
Sarı
Sarı pozitif, güneşli, optimist bir renktir. Aynı zamanda enerjik, göze hoş gelen ve satışa odaklı mesaj veren bir renktir. Göze diğer renklerden daha hızlı çarptığı kanıtlanmıştır.
07. Veuve Clicquot

03-veuveclicquot

Şampanya markası Veuve Clicquot’un logosunda yeşil, altın ve krem rengi parlak sarı tarafından kesiliyor.

08. Caterpillar

03-caterpillar

İnşaat sektöründe araç gereç üreten Caterpillar firması sarı renkle özdeşleşmiştir. Logolarında da CAT yazısının altında yer alan sarı renkli bir üçgen kullanıyorlar.

09. JCB

jcb

Sarı, göze çarpan bir renk olduğundan tehlikeli ve ağır iş makinelerinde yaygın olarak kullanılması sürpriz değil. İngilizlerin JCB olarak bilinen J.C. Bamford şirketi de bu rengi tercih edenler arasında.
Yeşil
Yeşil, duygusal olarak pozitif bir renk. Büyümeyi, yeniden doğmayı ve tabii ki doğayı temsil ediyor. Dengeyi ve dayanıklılığı, bolluğu ve bereketi, ayrıca da zenginliği ve lüksü çağrıştırıyor.
10. John Deere

04-johndeere

Caterpillar ve JCB benzeri bir firma olan John Deere’nin ikonlaşmış çok az da sarı renk taşıyan yeşil renkli traktörleri kırsal alanlarda fazlasıyla göze çarpıyor ve diğerlerinden ayrılıyor.

11. Harrods

04-harrods

Zengin bir görünüşe sahip koyu yeşil Harrods çantaları lükse, prestije vurgu yapıyor ve markanın ayrılmaz bir parçası. Sofistike tasarımlar, markanın ürünlerinde de göze çarpıyor.

12. Starbucks

starbucks
Starbucks’ın logosu 1972’de kahverengiydi ve sattığı ürünler olan kahveyle çekirdeklerini anlatmaya yetiyordu. 1987 ise bu logo beyaz bir Siren figürünün eklendiği yeşil logoyla değiştirildi.

Mavi
Mavi, güveni çağrıştıran açık ve temiz bir renktir. Genellikle finans kuruluşları tarafından tercih edilir.
13. NHS

05-nhs

İngiltere’nin Ulusal Sağlık Hizmeti NHS’in logosunda mavinin güven veren, temizlik, ferahlık etkisi kullanılıyor.

14. Tiffany & Co

05-tiffany

Tiffany & Co, ikonik ve ‘robin’s egg’ adı verilen bir mavi kullanıyor ve bu renk Tiffany mavisi olarak markalaşmış. Marka bu rengi mücevher kutularından alışveriş çantalarına her yerde kullanıyor.

15. Facebook

facebook

Cuban Council tarafından 2006 yılında tasarlanan Facebook logosu yıllar içinde büyük değişim geçirdi. 2013 yılında logodaki ‘f’ harfi aşağı kaydırıldı ve alt tarafla birleştirildi. Mavi renk seçimindeyse Mark Zuckerberg’in renk körü olması yüzünden bir değişiklik yapılmadı.

Mor

Açık lavanta rengi nostalji ve duygusallığı, koyu mor ise sofistike duyguları ve asaleti yansıtıyor.
16. Cadbury’s

06-cadbury2
Mor renk Cadbury’s çikolatalarıyla bütünleşmiş bir renktir ve pantone temel renklerinde 2685C koduyla Cadbury moru olarak bilinir.
Cadbury’s moru 1914 yılından beri kullanıyor. Nestle markası ise mor kullanımını deneyip başarısız olmuş bir diğer çikolata markası.

Kahverengi
Genellikle organik şirketler toprakla olan bağlarını göstermek için logolarında kahverengi kullanmayı seçer. Kahverengi yeşilde olduğu gibi basitliği, dürüstlüğü çağrıştıran bir renktir.
17. UPS

07-ups1
1916’da Pullman Brown tarafından Amerikan Posta Servisi için tasarılanan logo aynı zamanda lüks simgesi olarak da algılanıyor. Bu logo zaman içinde UPS’in ayrılmaz bir parçası haline geldi.

07-ups2

Pembe

Pembe, renk kullanımının durumuna göre etkisini arttırır. Açık pembe genelde ‘genç kız’ temasına gönderme yapsa da toz pembesi daha çok duygulara hitap eder. Yaygın olarak kullanılan bir renk olduğundan bu renkle başarı sağlamak epey zordur.

18. T-Mobile

t_mobile_logo_

T-Mobile’ın 2000’li yıllarda logosunda ve mağazalarında kullanmaya başladığı pembe gençlik enerjisini temsil ediyor ve bu renk genelde genç kızlara ya da kadınlara hitap ediyor.

T_Mobile_Store_New_Wide

Siyah
Birçok marka siyah rengi tercih ediyor. Siyah; cesaret, güç, güveni temsil ediyor ve daha çok sofistike ve pahalı ürünlerde kullanılıyor.

19. Hotel Chocolat

poster
İngiliz şekerleme firması Hotel Chocolat, ürettiği çikolataları siyah ve beyaz renklerdeki paketlerin içinde satıyor. Mağazalarında da siyah ağırlıklı renk olarak kullanılıyor.
20. Guinness

guiness1
İrlandalı bira üreticisi Guinness siyahı en iyi kullanan markalardan biri. Guinness, ikonik reklam kampanyası ”Surfer” ile de birçok ödül almayı başardı.

Beyaz
Basitlik ve saflık beyaz rengin en güçlü çağrışımlarından. Marka anlamında kullanıldığında ise beyaz, yalınlığıyla dikkat çekiyor. Bebek ve sağlıkla ilgili ürünlerin çoğunda bu renk kullanılıyor ancak beyaz kullanımı risk de taşıyor.
21. Apple

10-apple2
Apple, teknolojik ürünlerine beyaz rengin başarılı kullanımını yansıtan bir marka. Kolaylık, rahatlık, saflık kavramları da markanın logosuna yansımış durumda. Markanın iPhone ve iPad ürünleri beyaz renk seçeneğine de sahip ve Apple’ın beyaz rengi bir ikona dönüştürmesini anlatıyor.

10-apple1
Sizin de aklınıza markaların renk kullanımlarına dair çarpıcı örnekler geliyorsa bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek içerikler