Açıkhava

Pazarlama liderleri billboard kampanyasıyla trollendi

personal billboard

personal billboard

BBDO Belçika ajansı, müşterilerinden biri olan ‘’the largest outdoor advertising corporation in the world’’ (dünyanın en geniş açık hava reklamcılık şirketi) iddiasına sahip JCDecaux için hazırlamayı planladığı ‘’Personal Billboard’’ kampanyasında yer alması düşünülen isimlerle ilgili ufak bir problem vardı. JCDecaux’un kurulduğu ülkedeki pazarlamanın önde gelen isimleri, etkinlik davetlerine nadiren yanıt veriyordu.

Belçikalı pazarlama liderlerini firmanın hazırladığı en son sunumuna çağırmak üzere açık hava reklamlarının etkisini gösteren bir kampanya hazırlamak istedi. BBDO Belçika ve müşterisi JCDecaux, pazarlama dünyasının önde gelen isimlerinin fotoğraflarını ve email bilgilerini içeren posterleri billboard’lara yerleştirdi.

Sizin de tahmin edeceğiniz gibi posterleri duraklarda, yol kenarlarındaki cam reklam panolarında yer alan bu isimlerin hem kafası karıştı hem de bu durumdan biraz rahatsız oldular. Çünkü kampanya için kendilerinden izin alınmamıştı.

Bu kampanya, hedef kitleyi trollemenin hizmetleri satabilmek için etkili bir yöntem olduğunu da göstermiş oldu.

Kampanya ikinci kez düzenlense işe yarar mı dersiniz? Espri anlayışından uzak, katı mizaçlı pazarlama yöneticileriyle ikinci kez başarı sağlanacağını düşünmek pek de mümkün görünmüyor.

İlginizi çekebilecek içerikler