adver

Mobil Aplikasyon Tasarımı: Uzman Tavsiyeleri

mobil-resim

Akıllı telefonlar piyasaya çıktığından beri, hayatlarımız geri döndürülemez şekilde değişti. Sıkılmak geçmişte kaldı, bilgi ve haberler sürekli parmağımızın ucunda, arkadaşlarımız ve sevdiklerimizle anında iletişim kurmak mümkün. Bu son değişimin önemli kısmının arkasında donanım olsa da, asıl yenilikçi olan, kullanıcılara daha önce var olmayan yeni deneyimler, imkanlar ve ürünler sunan aplikasyonlar. Mevcut durumda aplikasyonlara büyük miktarda emek ve sermaye harcanırken, birçok kişi de akıllı telefon pastasından bir pay alabilmek için aplikasyon tasarlamak istiyor. Peki tasarımcılar ve geliştiriciler nelere bakmalı ve nelerin benzerini yapmaya çalışmalı?

Yüksek Çözünürlük

Eğer çok sayıda görselin bulunduğu bir aplikasyon tasarlıyorsanız, düşük çözünürlük yerine yüksek çözünürlükte ve retina kalitesine uygun görseller yaratın. Aplikasyonunuzun içeriğini desteklenen en düşük çözünürlükte yaratıp, aplikasyon şekillendikçe yükseltmek cazip gelebilir, ama bu sadece geliştirme sürecini uzatacak ve masrafları arttıracaktır. iOS’un artık 4 ayrı ekran çözünürlüğünü desteklediği düşünüldüğünde bu tavsiyenin önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Aplikasyonu Şık Tutun

Kullanıcılar, göze hoş gelen, ekrandan ekrana akan ve oldukça profesyonel görünüme sahip aplikasyonlara alıştılar; yani tasarımda cimrilik yapmaktan kaçınmak gerek. Örneğin, Youwin‘in yeni spor bahisleri aplikasyonu Şampiyonluk Oyunları’na bakalım; aplikasyonun görsellerinde ve tasarımında ilham kaynağı çok beğenilen bir fantastik televizyon dizisi olsa da, aplikasyonun kendisi temiz, canlı ve kullanışlılığa dikkat ediyor. Bir aplikasyonu kullanmaya başlayıp da kullanışsız, hantal ve çağının gerisinde kalmış olduğunu görmekten daha can sıkıcı bir şey yok. Eğer bir yükleme ekranı olacaksa, kullanıcının ilerlemeden haberdar olmasını sağlayın, veya belki şık görünümlü ama donanımı zorlamayan bir yükleme animasyonundan faydalanın.

İşletim Sistemini Aklınızda Bulundurun

Piyasada çok sayıda akıllı telefon ve tablet işletim sistemi bulunduğundan, biçimleri ve görünümleri bir sistemden diğerine doğrudan aktarmak cazip gelebilir; bundan kaçınılmalı. Her işletim sistemi farklı bir tarz ve hisle yaratılır, yaratıcının Arayüz Kılavuzu’na göre kodlanır. Bu kılavuzdaki önerileri izlememek, kullanımı kafa karıştırıcı ve can sıkıcı hissettiren bir aplikasyon anlamına gelebilir, işletim sisteminde kendini evinde hissetmeyen bir aplikasyon yaratmakla sonuçlanabilir.

Deneyin, Deneyin, Deneyin

Aplikasyonunuz yayınlanmadan önce, titiz bir beta deneme evresinden geçirilmeli ki piyasaya sürüldükten sonra büyük sıkıntı yaratabilecek küçük sorunlar önceden giderilsin. Aplikasyon geliştirmenin her aşamasında olduğu gibi, yaratıcı bu aşamaya da detaylı şekilde dahil olmalı, çünkü aplikasyonun nasıl işlediğine dair sizin beklentileriniz ve fikirleriniz, bu sondan bir önceki halinde nihai olarak denenecek ve sınanacaktır.