Reklam

Mattel’in 57 yıllık sarışını Barbie evrim geçirdi

barbie

Oyuncak devi Mattel, 57 yıl sonra kız çocuklarının kendilerini oynamaktan bir türlü alıkoyamadığı Barbie bebeklerin pek de insani olmayan proporsiyonlardaki görüntüsünü değiştirmeye karar verdi. Yani bir karış belli, geniş omuzlu, bacak boyu vücuduna göre bir hayli uzun olan, kızların hep öyle görünmek istediği ama fizik kanunlarına ters düşen sarışın ve renkli gözlü Barbie’ler artık uzun-kısa boylu, kıvırcık saçlı, kıvrımlı vücutlu ve farklı tonda tenlerle göz yapılarına sahip.

barbie

Kaç nesilde  özgüven bırakmayan Mattel’in böyle bir değişikliğe gitmesinin sebebi ise çocukların kendi bedenlerini sevmelerini sağlamak ve gerçek hayata yaklaşan oyuncaklar üretmek. Daha gerçekçi hatlara sahip bebeklerin tanıtımı için Oscar adayı Last Days in Vietnam filminin yönetmeni ve kızı Mattel tasarımcılarının da yer aldığı küçük bir belgesel hazırladı.

barbie-black

Tasarımcıların biraz kendini beğenmiş olduğu gözlemlenen bu videoda, markanın bu değişimi er ya da geç kabul etmek zorunda olduğu ve çocukların (57 yıldır bu konuda hiç samimi olmayan bir markadan söz ediyoruz) kendi bedenleriyle barışık olmaları gerektiği vurgulanıyor. ‘’ Biliyorsunuz Barbie’lerin farklı görünmesi önemli. Tıpkı dünyadaki gerçek insanlar gibi?’’

Dileriz ”Üff kıza bak ya Barbie bebek gibi” şeklindeki sözlü sataşmalar da bu sayede ortadan kalkar.

barbies-2016

İlginizi çekebilecek içerikler