Gamification, Kreatif, Marketing, Reklamcılık

Jedi Gibi Alışveriş Yapmak

shop-like-a-jedi

2015’in son günleri, efsanevi Star Wars serisinin son filmi ‘’The Force Awakens’’ ile birlikte bir histeriye dönüştü ve pazarlama kampanyaları ışık hızıyla pıtrak gibi çoğaldı. Bu kampanyaların bazıları çok alakasızdı ama bazıları Star Wars hayranlarının ilgisini özgünlükleriyle çekmeyi başardı.

shop-like-a-jedi-force-powers

Bu kampanyalardan biri de Carrefour Romanya’nınkiydi.

‘’Shop with the Force’’ (Güçle Alışveriş Yap) adını taşıyan kampanya Carrefour Romanya için Publicis ajansı tarafından hazırlandı ve serinin son filminin gösterime girdiği hafta, Star Wars hayranlarına en güzel hediyeyi verebilme fikriyle yola çıktı.

carrefour-shop-like-a-jedi

Star Wars hayranlarının hayalleri gerçek olurken, markanın Kinect teknolojisi ile hazırlanan bir hayli ilginç ve yeni deneyimi sayesinde eğlenceli anlar yaşadı. Market alışverişi, farklı bir anlam ve boyut kazanmış oldu. Kampanya çok kısa bir sürede başarıya ulaştı. Hemen hemen her yaş grubundan birçok Star Wars hayranı bir araya toplanıp ‘’güç’’lerini test etti ve yeni elde ettikleri güçlerle yaptıkları alışverişin keyfini çıkardı.

carrefour-romania-star-wars

‘’Alışveriş sizinle olsun!’’

Hareketi algılayan Kinect teknolojisi, kullanıcıların bilgisayarlarını kontrol etmesi ve onlarla doğal bir biçimde etkileşime geçmesi için tasarlandı ve geçtiğimiz yıllarda oyun sektöründe devrim yarattı. Kampanyada kullanılan Ipad ve Kinect aparatları, gücün bu yeni alışveriş deneyiminde Star Wars hayranlarından yana olmasına yetti. Ortaya alışveriş yaparken eğlendiren, sepete eklediğiniz şeyleri sıra beklemeden satın alabileceğiniz özgün ve keyifli bir oyunlaştırma çıktı.

İlginizi çekebilecek içerikler