Gamification

IBM, Bitcoin olup üniversitelilere yağdı

ibm-bitcoin-yağmuru

ibm-bitcoin-yağmuru

IBM, zeki ama biraz anti-sosyal üniversite öğrencileri için oluşturduğu dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan ‘’Campus Party’’ (Kampüs Partisi) etkinliğinde yağmur yağdırdı.

Ama bu bildiğimiz sulu sepken yağmurlara pek benzemiyordu. Gök gürlüyordu, şimşekler çakıyordu ancak yağan şey gözle görünmüyordu.

İnternetin hayatımıza iyiden iyiye girmesiyle birlikte internet üzerinden yapılan alışverişlerdeki ödeme şekilleri de zaman içinde değişti. İlk önce PayPal vardı, şimdi ise Bitcoin adındaki ödeme şekli yavaş yavaş yaygınlaşıyor ve insanlar aldıkları ürünlerin ödemesini gerçek paranın yerini tutan sanal para Bitcoin ile yapabiliyor.

ibm-bitcoin-yağmuru 1

Gençlerin mobil interneti yoğun olarak kullandığının farkında olan bilgisayar devi IBM, yağmur, para ve mobil kavramlarını birleştirerek ve Ogilyy Brezilya ajansıyla çalışarak bir hava durumu uygulaması oluşturdu.

Öğrencilerden uygulamayı indirmeleri, hava durumu bültenlerini izlemeleri ve sözü geçen saatte partinin gerçekleştiği IBM binası içinde gerekli yerlere gelmeleri istendi. Saat yaklaşınca gerekli yerlere koşuşturan öğrenciler yağmurla fakat sanal para Bitcoin yağmuruyla karşılaştı.

Akıllı telefonlarını yukarı kaldıran öğrenciler bu gözle görünmeyen, telefon ekranlarında ise görünen sanal paraları telefonlarına yükledi. Öğrenciler tabii ki bu tuhaf yağmurunun altında şemsiyesiz kalmaktan hiç rahatsız olmadı. Böylece IBM, mevzu bahis para da olsa tarihteki ilk mobil yağmuru yağdırmış oldu.

İlginizi çekebilecek içerikler