Animasyon, Reklam

Güneş Enerjisi Fosil Yakıtlara Karşı

solarcity

Arnold Worldwide ajansı, bizim ‘’günısı’’ olarak bildiğimiz, genellikle Antalya civarında yaygın olarak kullanılan güneş enerjisi panelleri üreticisi SolarCity için yeni bir reklam kampanyası hazırladı.

Fosil yakıtların yerine alternatif enerji kaynaklarının kullanılmasına teşvik eden bu sevimli reklamlar ‘’How Power Gets to You’’ sloganına sahip. Peki, cidden enerji bize nasıl ulaşıyor? Reklam videoları, fosil yakıtların elde edilmesi ve işlenip elektrik, benzin gibi hayatımızın olmazsa olmazlarına dönüştürülmesi sürecini bir solukta anlatsa da son aşamaya gelene kadar neredeyse ‘’dünya bir gaz ve toz bulutuydu’’ kısmından başlayan bir dolu işlem söz konusu. Güneş enerjisinden yararlanmak ise birkaç güneş panelinin evin çatısına monte edilmesinden ibaret…

30’ar saniyelik 3 spottan oluşan videoların hazırlık ve çekim aşaması da neredeyse kömürün oluşması ve çıkarılıp işlenmesi kadar zor geçmiş. Cut- paper stop motion formatındaki bu animasyonları hazırlamak fosil yakıtların anlatımında çok fazla detay kullanıldığı için epey zaman almış. Kömür, doğalgaz ve petrol konulu bu 3 animasyon videoda doğal materyallerden hazırlanan (karton) figürler kullanılmış.

Kömür:

Doğalgaz:

Petrol:

İlginizi çekebilecek içerikler