Diğer

Ey ahali! Mahallemize sirk geldi!

maxresdefault-american-horror-story-freakshow-a-creepy-poster-collection

maxresdefault-american-horror-story-freakshow-a-creepy-poster-collection

Sirk kavramı ilk olarak 1768’de Britanya’da Philip Astley tarafından atıldı. Astley, ilk sirk denemelerinde atlarla yapılan numaralar, akrobasi hareketleri, müzik ve palyaço içeren gösteriler düzenlendi. Sergilenen gösterilerin hiçbiri Britanya halkı için yeni değildi fakat Philip Astley bu kavramları tek bir şovda birleştiren ilk kişi oldu. Astley bu gösterilere sirk demek yerine ‘’Binicilikle ilgili sanatların anfi tiyatrosu’’ adını vermeyi tercih etti.

1782’de rakiplerin sergilediği şov ve gösterilerle bu isim sirke dönüştü.

1783 yılında İngiliz John Bill Ricketts, sirk gösterilerini Philadelphia, Amerika’ya taşıdı.

Gezici sirk çadırı fikrini Amerikalı Joshua Purdy Brown buldu ve tahtadan çadır aksamından vazgeçip çadırda tamamen branda bezi kullandı. Brown’ın sistemi 1830’larda sirklerin ortak noktası haline geldi.

Zaman içinde gezici sirkler Amerika’nın ticari unsuru haline gelmeye başladı ve bu çadırlar menajerler ve iş adamları tarafından finanse edilmeye başlandı. Bu sirkler belirli ailelerden gelen akrobatların hazırladığı gösterilerden oluşuyordu ve Avrupa’dakinden farklı bir yapıdaydı.

P.T. Barnum, sirk ekibinin daha hızlı hareket etmesi için sirk trenleri fikrini geliştirdi ve American Horror Story dizisinin son sezonunda da yer alan ‘’Freak Show’’ temasıyla izleyicileri buluşturdu.

Sirkler artık çok kısa ya da dev gibi, aşırı şişman ya da aşırı zayıf ve vücutlarında bir takım fiziksel bozukluklar bulunan insanları seyirci karşısına çıkarıyordu. Barnum’un bu konsepti 1900’lü yıllarda popüler oldu.

Atlarla ve hayvanlarla yapılan gösteriler giderek önemini kaybetti çünkü bu hayvanların barınması, beslenmesi, eğitilmesi oldukça zordu. Sonunda bu gösteriler yerini palyaçolar, akrobatlar, jimnastikçiler ve jonglörlerle hazırlanan şovlara bıraktı.

Hayvanlarla birlikte sergilenen şovlar içeren sirklere gitmemenizi diliyor ve sizlerle 20. yüzyılın sirk geçmişine ışık tutan birkaç ilginç posterleri ve çizimleri paylaşıyoruz:

0000-5737

Andys Troupe

circus-world-museum-006

Hold-your-Horses---Downie-Bros-Poster

Friedländer.plakat.9.7.krone

 

p-141

Circus-port-2

il_fullxfull.295804459

sb-183

sb-187

vintage-circus-freak-show-poster-giant-children-a3-a2-print-11837-p

the_bearded_lady

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi çekebilecek içerikler