Reklam

Er Xi: İpek, bambu ve mitolojinin birleşimi

metalocus_ai_weiwei_bon_marche_10

Ai Weiwei’nin Fransa’daki ilk sergisi için tercih yer Paris’in 1852’de açılan ilk çok katlı mağazası Le Bon Marché oldu.  Serginin odağında ışıklandırılmış 20 ipek ve bambu karışımı tasarım yer aldı. ‘’Er Xi’’ (Çocuk Oyunu) olarak adlandırılan bu sergi, sanatçının ailesi ve çocukluğundan izler taşıyordu. Çinli bir şair olan babası, Weiwei’ye 1930’larda Paris’te sanat eğitimi görürken yaşadığı şeylerin hakkında hikâyeler anlatıyordu.

AiWeiwei_LeBonMarche02

Babasının Paris’te geçirdiği zamanı düşünen Weiwei, bu çalışmaya kendi geçmişinden de bir şeyler yansıttı. Örneğin, Çin’in Shadong bölgesinde yaşayan 12 uçurtma ustasını da unutmadı ve onların figürlerini oluştururken 10 yaşında yaptığı ilk uçurmaya benzer materyaller kullandı.

AiWeiwei_LeBonMarche01

Yaklaşık 20 metre uzunluğundaki ejderha uçurtması mağazanın zemin katına yerleştirildi. 2 boyut ve 3 boyutlu tasarımları birleştiren sergide ‘’Hai Jing’’ adındaki 2000 yıllık bir geçmişe sahip olan Çin’in mitolojik çocuk masallarında yer alan kuş, balık ve ejderha ögeleri de yer aldı.

AiWeiwei_LeBonMarche03

Kumaşı hayal gücüyle birleştiren bu sergi ziyaretçileri paralel rüyalar evrenine götürüyor ve hayallerimizi ve geçmişimizi insanlığın bir parçası olarak kucaklamamızı, içimizdeki çocukla zaman zaman konuşmamızı öğütlüyor.

AiWeiwei_LeBonMarche06

ai-wei-wei-er-xi-exhibition-le-bon-marche-2016

AiWeiwei_LeBonMarche08

İlginizi çekebilecek içerikler