Marketing

Coca Cola’dan pozitif tweet’leri ödüllendiren kampanya

coca

wersm-coca-cola-positive-machine-twitter-657x360

Twitter’da paylaştıklarımızın çoğu şey negatif içerikli. Evet, Twitter üzerinden bağırıp çağırmayı, eleştirmeyi ve şikâyet etmeyi çok seviyoruz. 50.000 kişiyle gerçekleştirilen bir araştırma sonucuna göre Twitter içeriklerinin % 47’si negatif yönde.

Coca Cola’nın pazarlama mesajı mutluluk ve paylaşım üzerine oluşturulmuş olduğundan marka bu konuda bir şeyler yapmak istedi. Cyranos McCANN ajansı ile bir araya gelen Coca Cola, tweetlerin pozitif olmasıyla fiyat belirleyen ilk Cola makinesini yaptı.

wersm-twitter-sentiment-analysis-positive-negative

Makineden Cola satın almak istendiğinde makine Twitter’daki kullanıcı adının yazılmasını istiyor ve makine hızlı bir şekilde tweet’leri analiz ediyor. Pozitif ve negatif mesajları karşılaştıran makine ardından bir kutu Cola’ya ne kadar ödemeniz gerektiğini belirliyor. Twitter’da pozitif içerikler paylaşanlar Coca Cola’ya daha az fiyata sahip oluyor, hatta Twitter’da pozitif duruşu sergileyen bazı kişiler kutu Cola’ları bedava bile alabiliyor. Aşırı negatif kişiler ise Cola’ya fazla para ödemek zorunda kalıyor.

Bu sosyal deney niteliğindeki projeye İspanya’nın El Prat De Llobregat şehrinde başlandı ancak kampanyanın başka şehirlere de yayılacağı biliniyor.

İlginizi çekebilecek içerikler