Reklam

Channel 4, 30 saniyelik spotla izleyicilerin aklını aldı

persona-synthetics-hed-2015

persona-synthetics-hed-2015

Sevdikleri diziyi izlemek için Channel 4’un karşısına geçen İngiliz izleyiciler karşılaştıkları gerçekçi ve sentetik insanların ev işlerine yardımcı olmak için satılık olduğu bilgisini içeren 30 saniyelik spotla neye uğradıklarını şaşırdı.

persona-synthetics-1

İzleyiciler reklamda ilk önce ‘’Sally’le tanışın. Her zaman ihtiyaç duyduğunuz yardım’’ diyen robotik, soğuk bir seslendirme duydular ve ev işlerine yardımcı olan, yemek yapan, çamaşır yıkayan, çocukları yatağına götüren ölü bakışlı bir sayborgla karşılaştılar. Bu androidin her zamankinden hızlı, güçlü ve daha becerikli olduğu söyleniyordu.

persona-synthetics-2

İnsansı sibernetik organizmaları üreten firmanın adı reklamda Persona Synthetics olarak geçiyordu. Salı gününe kadar Google’da marka hakkında 100,000 arama yapıldı ve Persona Synthetics’in internet sayfasını yarım milyona yakın insan ziyaret etti. Tabi kimseler bu reklamın Channel 4’un uydurduğu kurmaca bir hikâyeden ibaret olduğunu bilmiyordu.

persona-synthetics-3

Channel 4 bu reklamı sevilen futuristik drama dizisi Black Mirror’a benzeyen yeni Humans dizisi için hazırlamıştı.

persona-synthetics-4

Reklam, televizyonun dışında yazılı basında da yer aldı. Regent Sokağı’nda Persona Synthetics adıyla çakma bir dükkân açıldı, hatta bu insansı robotlar için eBay’de açık artırma bile başlatıldı. İnsanlara biraz ürkütücü bir deneyim yaşatsa da 4Creative ajansının kampanyası büyük ses getirdi.

İlginizi çekebilecek içerikler