Reklam

Çekilin Galyalılar pardon Asyalılar geliyor!

asya-reklam

Ortaya çıkarılan işlerinde yüksek teknolojinin kullanıldığı Japon viski devi Suntory, Tayland’da Bankok’un batısında yer alan tatil mekânı Pattaya’daki Asya Pasifik Reklamcılık Festivali’ndeki tüm ödülleri süpürdükten sonra bu yıl gerçekleşecek Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’ni de sallayacağa benziyor.

3DontheRocks

 

” 3D on the Rocks” adını taşıyan ve TVWAHakuhodo Tokyo tarafından hazırlanan kampanya ile Suntory yapımı bir cihaz Japonya’da seçilen ve viski içenlerin çok olduğu barlara yerleştirildi. Viski bardaklarındaki devasa buz kalıplarını dikkate olan bu kampanyanın görselinde ise 3 boyutlu buz küpleri kullanıldı.

Suntory’nin ikinci kampanyası ise “Hibiki Glass” adını taşıyor. Kampanya Hakuhodo Inc. Tokyo tarafından yapıldı. Bu kampanyada geleneksel Japon tasarımıyla birlikte dört mevsimi yansıtan gelişmiş bir sensör teknolojisi kullanıldı ve dünyanın ilk interaktif viski bardağı ortaya çıktı.

suntory-whisky-hibiki-glass-600-54470

(Hibiki, Japonca’da ‘’uyum’’ anlamına geliyor.) Bardağa dokunurken, hafifçe sallarken, yana yatırken, bardaktan viski içerken, buz küplerini karıştırırken çıkan seslerden ve görsel efektlerden dört mevsim yaratıldı. Bardakta sesin de eşlik ettiği baharda açan kiraz çiçekleri, yaz yağmuru gibi mevsimleri yansıtan görseller kullanıldı.

Öncesinde AdFest Nilüferi ödülleri verilen ardından Haziran ayında Cannes Lions kupalarının dağıtıldığı festivalde jürinin dikkatini çekmeyi başaran diğer favoriler ise şöyle:

Tokyu Ajans’ın Telekom şirketi NTT Docomo’nun yüksek hızlı internet hizmetini anlatmak üzere hazırladığı “Three Seconds Cooking Shrimp Flying Cannon” adını taşıyan esprili spotu.

Leo Burnett Grup Tayland’ın turizm otoritesi Bankok için hazırladığı online video “I Hate Thailand”. Videodaki soyguna uğramış hoşnutsuz bir yabancı turist dost canlısı yerel insanlarla karşılaşınca hayatı değişiyor.

The Salvation Army ve Crown Relocations için Leo Burnett Hong Kong tarafından hazırlanan ‘’Gift Box’’ kampanyası yerel mahalle sakinlerinin taşınırlarken yeni evlerine götürmeyi düşünmedikleri ve istemedikleri eşyaları bağışlamalarını kolaylaştıracak çok basit ama dâhice bir paketleme sistemi yarattı.

giftbox

 

Karton kutular kapatıldığında kapaklarında yazan ‘’Keep’’ (elde tut) ve ‘’Gift’’ (hediye et) yazıları sayesinde paketler Salvation Army’e gidiyor ve bu sayede düşük gelirli ailelere yardım ediliyor.

Geçen yıl 3,253 katılımın yapıldığı AdFest’e bu yılki katılım 3,295 civarında. Suntory, En İyi Deneyimsel Reklam alanında “3D on the Rocks” ve “Hibiki Glass” ile aldığı büyük ödül sayesinde Yılın Reklamı kategorisinin galibi oldu. Kazananlar dışındakiler ne yazık ki jüri beklentisinin altında kalmaktan kurtulamadı.

İlginizi çekebilecek içerikler