Açıkhava

Bir bira markası kadınların ilgisini nasıl çeker?

astra-billboard 1

astra-billboard 1

Hedef kitlenin dışındaki insanlara bir ürünü tanıtmak ve satmak genellikle çok zordur ve yaratıcı, yenilikçi fikirler üretmeyi gerektirir. Bir Alman bira markası olan Astra da aynen bunu yaptı ve birasını her yaştan kadına tanıtmayı başardı!

Nasıl mı? Astra, Phillip und Keuntje ajansıyla bir araya geldi ve kadınları hedef aldığı kampanyasını hazırladı. Kadınlar, erkeklerden farklı olarak biraya tepeden bakma eğilimindeydi. Erkekler zaten kadınlardan fazla bira içiyordu. Yeni hedef kitleye ulaşmak için harekete geçen Astra, kadınların da sattıkları biranın tadına bakmasını istiyordu ve bu yüzden kampanya yalnızca kadınlara yönelik olarak hazırlandı. Kadınların ilk bakışta dikkatini çekebilecek bir billboard tasarlandı.

astra-billboard 2

Bu ışıklı billboard, sokaktan geçmekte olan kadınların dikkatini oynatılan videoya çekti. Karşılaşabilecekleri her türlü kadın profilini düşünen Astra ve ajansı son teknolojinin nimetlerinden faydalanarak 70 farklı video hazırladı. Hatta billboard’un önünde durup inceleyebilecek erkekleri uzaklaştıracak ve reklamın onları ilgilendirmediğini söyleyen bir video bile hazırlandı.

Aydınlatmalı billboard’a bir kamera yerleştirildi ve bu kamera sayesinde billboard karşısına geçenlerin yüzlerinden cinsiyeti, yaş aralığı belirlendi. Bira içmeye yaşı tutmayan kadınlar kibarca uzaklaştırıldı.

Bu orijinal ve ilgi çekici kampanya fikri ile Astra, yeni kadın tüketiciler kazanmış oldu.

İlginizi çekebilecek içerikler