Tasarım

Binayı balkon şişeyi tasarım gösterir

Satın alma davranışı etkilyen temel neden şişenin içindeki mi yoksa şişenin şekli ve ambalajındaki tasarım unurları mı?

Ödül Arşivi’nde yer alan en yaratıcı 6 tasarımı keşfe çıkıyoruz. Eğer ambalaj tasarımı için ilhama ihtiyacınız varsa aşağıda yer alanları iyice bir gözden geçirin ve yaratıcılıktan sarhoş olun.

 

1-      Haberli Şişeler!

Ödül: In Book / Ambalaj Tasarımı / Ambalaj Tasarımı / 2014

Ajans: Dentsu Tokyo

Müşteri: The Mainichi Gazetesi

Dentsu Tokyo, gençlerin gazetenin değerini yeniden keşfetmesi sağlamak için bir mecra geliştirdi ve gençlerle Mainichi Gazetesi arasındaki etkileşim puanını günden güne arttırmayı başardı. Dentsu Tokyo gençler tarafından çok tercih edilen bir maden suyu şişesini günlük bir gazeteyle birleştirdi ve 1 ay içinde maden sulu gazetenin 31 çeşidi satıldı. Şişe ambalajında kullanılan AR teknolojisiyle ajans, haber güncellemelerini görüntülemeyi de mümkün kıldı.

 

news bottle

 

2-      Absolut Unique

Ödül: Yellow Pencil / Ambalaj Tasarımı / Ambalaj Tasarımı / 2013

Ajans: Family Business

Müşteri: The Absolut Company

Absolut Vodka, votka ambalajları alanında yıllardır çığır açıyor. Absolut Disco, Absolut Rock ve Absolut Illusion ürünlerinin sınırlı üretim ambalajları markanın dikkat çekici ambalajlarından yalnızca birkaçı. 2012 yılı sınırlı üretim ambalajları için bir yeniden yapılandırma yılı oldu. Yola çıkılan fikir 4 milyon tane kendine has şişe tasarlamaktı böylece her şişe kendisinin sınırlı üretimi haline gelecekti. Family Business ajansı ürün çizgisini yeniden inşa etti ve her türlü cam dekorasyonuna yeni ve farklı açılardan yaklaştı. Kampanya globalde Eylül – Aralık 2012’de müthiş bir satış ve medya ilgisiyle devam etti.

absolute vodka

3-      Heineken STR Bottle

Ödül: Yellow Pencil / Ambalaj Tasarımı / Ambalaj Tasarımı / 2012

Ajans: Iris Worldwide & dbod

Müşteri: Heineken

Bir kitle pazarı ürününü üst pazar kategorisinde çekici hale getirmek için ne yapabilirsiniz? Tüketicinin aradığı şişe içinde biradan fazlası değildir. Fakat bira şişesinin kendisi bir deneyim haline gelirse o zaman ne olur? STR, özel, minimalist ve alüminyum tasarımıyla dünyanın morötesi ışığa duyarlı ilk şişesi olma unvanına sahip. Şişenin muhteşem bir görüntüsü ve dokusu var ve Heiniken Star Trail’i morötesi ışıklar altında açığa çıkarıyor. STR şişelerin ticari ortağa ilk dağıtımı sipariş edilen 3D kapsüller içinde yapıldı. Günümüzde sosyetik gece kulüplerinde ve barlarda bu şişelere rastlayabilirsiniz.

heineken

 

4-      Bootleg Şarap Koleksiyonu

Ödül: In Book / Ambalaj Tasarımı / Ambalaj Tasarımı / 2006

Ajans: Turner Duckworth

Müşteri: Click Wine Group

Bootleg yeni nesil İtalya şarap yapımcılarının yaratıcılığını ve stilini klasik İtalyan şarabının birleşimini cüretkârca yorumlayarak kutluyor. Firma klişeleşmiş İtalyan kalıplarını yıkıp yerine yeni bir bakış açısı getirmeyi istemiş. Ortaya çıkan sonuç ise muhteşem görünüyor. Çağdaş İtalyan stili şarap ambalajı fermuarlı ve daracık bir deri dış yüzeye kavuşturulmuş.

wine

 

5-      St Stefanus

Ödül: In Book / Ambalaj Tasarımı / Ambalaj Tasarımı / 2012

Ajans: Brandhouse WTS

Müşteri: SABMiller

St Stefanus’un kökeni Ghent’deki Augustin tarifine dayanıyor ve bira 1295 yılından gelen geleneksel yöntemler yoluyla mayalanıyor. Tüm ikonografi ve tipografi Ghent’teki St Stefanus Manastırı’ndan esinlenerek tasarlanmış. Logo kütüphanedeki el yazmalarından, kapak ise manastır içinde yer alan lekeli camdan ilham alınarak hazırlanmış. Bira üç farklı mayalanma şekliyle satılıyor, bu sayede tüketicilere üç farklı yoğunluktaki mayalanma aşamasını damak zevklerine uygun bir şekilde sunuyor. Her şişede yer alan mahzenden çıkış tarihi ve imza tüketicilerde tamamen el yapımı özel bir içki içtikleri izlenimini uyandırıyor.

ststefanus

6-      Johnnie Walker 1910 Özel Üretim Şişeler

Ödül: Yellow Pencil / Ambalaj Tasarımı / Ambalaj Tasarımı / 2012

Ajans: LOVE

Müşteri: Diageo

Diageo, LOVE’a dünyanın Şangay’da yer alan ilk viski konsolosluğu Johnnie Walker Evi’nin yıl dönümünü kutlamak için özel üretim viski şişeleri tasarlamasını istedi. Johnnie Walker’ın Çin’de benzersiz bir tarihi var. Kayıtlara göre Johnnie Walker Çin’e ilk kez 1910’da giriş yapmış. LOVE, bu mirası bir ilhama dönüştürdü. İskoç ve Çin kültürlerini harmanlayarak, Johnnie Walker’ın kıtaları, okyanusları aşan destansı ve öncü yolculuğunu anımsatan yuvarlak beyaz porselen şişeler tasarladı.

johnnie walker

 

 

İlginizi çekebilecek içerikler