Grafik, Tasarım

Bakış açısına göre değişir tabi ama sizce bu ne?

maymun

Minimalist tasarım trendi oldukça eğlenceli bir trend. Benzer unsurlar taşıyan konseptlere sahip markaları bütün çıplaklığıyla görme şansı elde ettiğimiz bu trend sayesinde onların temelinde yatan ikonografiyi de anlıyoruz.

Örneğin, bazı özel günleri kutlamak için de minimalist posterler yaratıyorlar. Çin Yeni Yılı’nı kutlamak için Lehu Zhang tarafından hazırlanan ‘’Maymun Yılı’’ takvimi de bunlardan biri. Ancak bu çizimler bazen amacının dışına çıkıp farklı ve muzır şeylere benzeyebiliyor.

San Francisco’da yaşayan tasarımcı Lehu Zhang’in WeChat üzerinden paylaştığı bu görsel BuzzFeed’in dikkat çekmesi üzerine Twitter’da bir anda geniş kitlelere ulaştı ve bazı tartışmaları da beraberinde getirdi.  BuzzFeed’in dediğine göre Zhang’in bu tasarımı yaparken maymun yüzünün cinsel organlara ve maymunun altında yer alan tepe biçimindeki çizimin ise popoya benzediğinden zerre kadar haberi yokmuş…

Siteye verdiği demeçte Zhang, ‘’Bazı temel şekilleri kullanarak bir maymun suratı yaratmak istedim. Benim amacım buydu. Şekillerle oynamaya başlayınca ortaya bu çıktı’’ dedi. Zhang’in bu çift anlamlı tasarımı görsel alanla sınırlı değil ve içinde kesinlikle farklı şeyler barındırıyor. Kimine göre bir maymun suratı, kimine göre cinsel organ, kimine göre ise bir popo… Siz yeni yıl kutlaması için masum bir tasarım yapmak istersiniz, ama çizim farklı yerlere gider… Olur böyle şeyler. Ama bir bakın bakalım sizce neye benziyor?

monkey-year

İlginizi çekebilecek içerikler