Animasyon

Animasyon kahramanları illa beyaz mı olmalı?

20150306000836-mojo_colorKey_copy

creepy_renderScene_v03_colorBleed

The Book of Mojo şehir efsanesi tarzında bir webcomic yani internet üzerinden yayınlanan bir çizgi roman. Hikâyenin ana kahramanı Creepy adındaki siyahi küçük bir kız. Bu kız, sokaklarda sihirli numaralar yaparken Mojo adında, 5 metre uzunluğunda kocaman canlı bir yapay zekâyla karşılaşıyor.

Everett Downing tarafından yaratılan webcomicteki Creepy evden kaçan, aslında babasını aramak için yollara düşen bir kız. Daha güçlü sihirler yapmayı öğrenmeye çalışan Creepy, bir yandan da Mojo’nun aslında kim olduğunu anlamaya çalışıyor.

20150306120743-creepy_conceptart

Everett Downing, animasyonun bir teaser’ını yayınladıktan sonra Pixar, Disney ve Dreamworks’ten ayrılmış animasyon çizerlerini kadrosuna katarak bu animasyonu uzun metrajlı hale getirmek için Indiegogo kampanyasını düzenledi. Downing, bu animasyonu yaratırken Avatar, The Last Airbender, The Legend Of Korra ve Harry Potter’dan esinlendiğini söyledi.

Legend of Korra, Gravity Falls, Adventure Time ve Steven Universe gibi animasyonlar ile birlikte hem çocukların hem büyüklerin eğlenerek izleyebileceği fantastik dünyalarla dolu bir zamanda yaşıyoruz.

Fakat insanlık hâlâ ten rengi konusunun üstesinden tam olarak gelmiş değil ve medyada kadın karakterler de yetersiz temsil ediliyor. Bu yüzden Creepy gibi siyahi karakterlere hikâyelerde özellikle başrolde oldukça az yer veriliyor.

İlginizi çekebilecek içerikler