Tasarım

Akıllı saat olur da akıllı elbise olamaz mı?

140914_SPIDER DRESS_broschure.indd

6f7c3c4e-bc7a-4e96-92b7-436a4a465bea-620x372

Giyilebilir teknolojiler günümüzde etrafımızı akıllı saatler ve ‘’fitness tracker’’ adı verilen ve spor ya da yürüyüş esnasında hızımızı, yerimizi ve kalp atışlarımızı görüntüleyebilen bileklikler sayesinde iyiden iyiye sarmış durumda.

Ama durum bununla kalmayacak çünkü ‘’Internet Of Things’’ (Nesnelerin İnterneti) dönemine adım atıyoruz. Akıllı saatlerimiz ve bilekliklerimiz evimizde yer alan buzdolapları, çamaşır makinalarıyla internet bağlantısı üzerinden bağlantıya geçebilecek ve mesela yalnızca karnınız acıkınca muhatap olduğunuz buzdolabınız sizi –adeta anneniz ya da eşinizmişçesine – meyve sebze bitti diye uyaracak ya da bulaşık makinenizi uzaktan programlayıp çalıştırabileceksiniz. Siz eve dönmeden bulaşıklar pırıl pırıl olacak. Eviniz, akıllı ev sistemleri sayesinde siz işten dönmeden kendini istediğiniz sıcaklıkta ısıtılabilecek veya soğutulabilecek.

3d-printed-robotic-spider-dress-anouk-wipprecht-5

Bütün bunlar bilim kurgu filmi sahnelerinden fırlamış gibi gözükse de 15-20 yıllık bir süreçte bu bahsettiklerimize kendi gözlerimizle şahit olmaya başlayacağız.

Moda dünyası da bu teknolojik gelişmelerden nasibini almış görünüyor. Aşağıda sözünü edeceğimiz 2 elbise, modanın ileride hangi yöne doğru gideceğinin ön gösterimi niteliğinde.

London College Of Fashion’da profesör olan Drinkwater, Disney, StudioXO ve Richard Nicoll’un yardımlarıyla Peter Pan çizgi filmindeki Tinker Bell karakterinden esinlenerek üstündeki fiber optik materyaller ve LED ışıklar sayesinde karanlıkta parlayan bir elbise tasarladı. Drinkwater bu giyilebilir teknolojiyi bir ‘’dönüm noktası’’ olarak adlandırıyor.

Görmenizi istediğimiz ve hayran kalacağınızı düşündüğümüz diğer elbiseyse kesinlikle daha garip. Intel, bu yılın başlarında sergilediği ‘’Spider Dress’’ adını verdiği elbiseyle adından çokça söz ettirdi. Elbisenin üstündeki sensörler ve robotik aksam kullanıcının hislerine göre tepki veriyordu. Elbisenin sahibi yanına yaklaşmakta olan herhangi birinden rahatsızlık duyarsa elbisede bulunan robotik örümcek bacakları hareket etmeye başlıyordu. Bu elbise Danimarkalı tasarımcı Anouk Wipprecht tarafından yaratıldı.

Gelecekte bizi daha ne gibi gariplikler bekliyor emin değiliz fakat akıllı ev gereçlerinden sonra akıllı elbiselerin de hayatımıza girmeye başlayacağı artık sır değil.

İlginizi çekebilecek içerikler