Tasarım

2015 yılının en çok dikkat çeken 5 logo tasarımı

creative_logo_design_inspiration

2015 yılının Ocak ayından beri en çok beğenilen logo tasarım ve yeniden tasarımlarını gözden geçirdik ve sizler için 5 tanesini seçtik.
Bildik bir markanın yeniden bir logo tasarlamasına ilk tepkiler genellikle ezici bir üstünlükle olumsuzdur. Bir süre sonra yeni logo günlük kullanıma geçer ve bu tasarıma alışılır.
2015 yılının dikkatinizi çekecek 5 logosu karşınızda ve yorumlarınıza açık.

01. Electrolux

electrolux_logo1

Markanın eski logosu

electrolux new

Electrolux’ün yeni logo tasarımı

Electrolux, 1909 yılından beri profesyonel ev gereçleri ve beyaz eşya üreten bir marka. Electrolux, markanın yeni kimliğiyle örtüşmesi için Ocak ayında yıllardır kullandığı logosunu yeniledi.

Yeni logo, markanın pazarlama faaliyetlerinde de etkin şekilde görev alan Prophet Londra tarafından tasarlandı.

Yukarıdaki videoda Electrolux’ün yıllar boyunca geçirdiği logo serüvenini izleyebilirsiniz.

02. The New York Times

ny-new

22edlet-fig3-articleLarge

Üstteki The New York Times’ın eski logosu, aşağıdaki daha geniş aralıklı olan ise yeni logosu

Bazı şeyleri doğru yapamazsanız 119 yıldır yayıncılık yapamazsınız. 1897’de kurulduğu günden beri New York Times logo tasarımını düzenli olarak güncelledi ve Şubat ayında yeni logosunu açığa çıkardı.

Bu logo, köşe yazılarında konsept değişimi, yeni yazarların ekibe katılması, başlıkları oluşturmak için yeni fikirler, hem basılı hem çevrimiçi yayında yeni sayfa tasarımları, yazılı ve dijital mecralarda yepyeni fikirler geliştirilmesi gibi birtakım değişiklikleri de beraberinde getirdi.

The New York Times’daki bu yeniden yapılanma, tasarım yönetmeni Gail Bichler ve sanat yönetmeni Matt Willey’nin tasarımcı Anton Ioukhnovets’le yakın çalışması sonucu ortaya çıktı.

İşte yeni tipografi çalışmaları:

typography times

Derginin logosunun Twitter versiyonu:

newyorktimes twitter

 

03. Freeview

eski logo free

Eski logo

freeview-logo

Yeni logo

moodboardFV

Şubat ayında İngiltere’nin en fazla izlenen dijital televizyon hizmeti Freeview, kreatif ajans DixonBaxi ile birlikte markada yeniden yapılandırmaya gitti. Bu yenilenme süreci, Freview’un daha geniş bir izleyici kitlesine ulaşmak için aldığı stratejik kararların yalnızca bir kısmını oluşturuyordu.

Yeni logoda markanın eskiden gelen miras rengi kırmızıya yeni boyutlar ve kıvraklık kazandırıldığı görülüyor. Böylelikle logo daha eğlenceli bir görüntüye kavuşturulmuş.

04. YouTube kids

youtube kids

23 Şubat’ta YouTube Android kullanıcısı çocuklar için YouTube Kids uygulamasını yayınladı. Logo tasarımı Hello Monday tarafından yapıldı ve markanın ara yüzünün ve kimliğinin logoya yansıtılması amaçlandı.

05. Andy Murray

murray_logo

Evet, yanlış duymadınız. Andy Murray’nin artık resmi bir logosu var. Aesop tarafından tasarlanan bu logo, ünlü tenisçinin reklam yatırımlarını ve kendi adını taşıyan markasının ciro edilmiş ürünlerini tanımlıyor. Logoda yer alan A ve M harfleri 77 rakamıyla ustaca birleştirilmiş.


Logo tasarımı, Murray’nin adının baş harflerini ve 77 rakamını birleştiriyor. 77, İngiliz tenis oyuncusu Murray’nin ayın 7’si ve 7. gününde 77 yıl önce Wimbledon turnuvasını kazandığı anı temsil ediyor.

İlginizi çekebilecek içerikler