Ambalaj, Tasarım

140 yıllık Budweiser’dan imaj değişikliği

Budweiser_beverage

Budweiser gibi pazarda önemli yer tutan tarihi bir markanın tepeden tırnağa yenilenmesinin sebepleri neler olabilir? 140 yıllık markanın tüm görsel kimliği; logosu, ambalajı, tipografisi ve daha pek çok şeyi tamamen yenilendi. Bu yenilenme süreci 2013 yılının Aralık ayında tasarım firması Jones Knowles Ritchie ile başladı.

Marka, tarihinde 13 kez tasarım yeniledi ve bu yıl ilk kez dünya çapında aynı ambalajı kullanacak. Şimdiye kadar kullanılan ambalajlar ise dünya çapında %80 benzerlik gösteriyordu. Yılların bira markası, yenilenen yüzünü Şubat ortalarında tüketiciyle buluşturmayı düşünüyor.

Budweiser büyüklüğündeki bir firma için bu durum küçük bir adım değil. Bu değişimin firmaya onlarca milyon dolara mal olduğu biliniyor. Peki, bir ajans kiralayıp, bira üretimine ara vermek ve dahası tüm mağazalardaki ürünlerin ambalajını da yenileme fikri yani bu köklü değişim fikri nereden çıktı?

budweiser-redesign-2016

Budweiser Kuzey Amerika Genel Başkan Yardımcısı Brain Perkins, zor aşamalardan geçerek bira ürettiklerini ve ürün ambalajlarına bakıp bu meşakkatli süreçteki detay, ilgi ve dikkati yansıtıp yansıtmadığını düşündüklerinde verdikleri cevabın ‘’Hayır’’ olduğunu söyledi.

Burada devreye Jones Knowles Ritchie girdi. Yaklaşık 30 kişiden oluşan ekip, ürün ambalajına yalnızca üretim sürecindeki aşamaları değil, markanın 140 yıllık mirasını da yansıtmak için görevlendirildi.

Markanın yeni görüntüsü, Budweiser mirasının en hatırda kalan parçalarının birleştirilmesiyle yeniden yaratıldı. Klasik yazı karakteri, kırmızı renk kullanımı ve papyon öne çıkarılan detaylar arasında yer alıyor. Karmaşanın azaltıldığı görsellerle kaplı yeni tasarım, çağdaşlığı ve markanın geçmişini bir araya getiriyor.

Budweiser, ilgiyi günümüzde artan elle yapımı biralardan kendi üzerine çekmeyi planlıyor ve raflarda tüketicinin dikkatini çekmek istiyor. Bir araştırmaya göre, el yapımı bira üretimi 2015’in ilk 6 ayında %16 arttı.

Yeni tasarım, bu sektöre yön veren 2 içeriksel trendle ilgili: el yapımı biraların yükselişi ve kaliteli ürün içeriği ile daha iyi bir yaşam. Markanın kökleri ve tepe noktası yenilenen görsel tasarımda taze bir estetik duygusuyla birleşerek her ikisine de cevap veriyor.

budweiser-statue

Bu yenilenmenin el yapımı biralara cevap vermekten ziyade bir liderlik hareketi olduğu söyleniyor.

Amerika pazarında %7’lik yer kaplayan Budweiser’ın böyle bir yenilenmeye gitmesi sürpriz değil. Bira sektörü koridoruna yenilerinin eklemesiyle birlikte rekabet kızıştı. 2013’te markanın logosu ile ilgili yapılan pazar araştırmasına göre Budweiser’ın tüketici üzerindeki marka algısının düşüşe geçtiği gözlemlendi.

Sanırız yüz yıldır sanat yönetmeleri, yazı ustaları, zanaatkâr birçok farklı isimle çalışan marka, bilgisayar çağında tökezledi. Elle yapılan tasarımların yerini yıllar içinde bilgisayarlar aldı ve bundan sonra da bırakacak gibi görünmüyor.

budweiser-redesign-2016-1

Bu yenilenme süreci, marka kimliğini çağdaşlaştırırken aynı zamanda markanın mimarisini ve ikonografisini ilginç ve modern bir düzlemde birleştirdi. Bu değişim, markanın geçen yaz piyasaya sürdüğü üzerinde Özgürlük Heykeli’nin bulunduğu alüminyum şişelere de yansıdı.

Markanın tasarım değişiklikleri; İngiltere, Kanada, Brezilya, Çin, Rusya ve Ukrayna pazarlarında da görücüye çıkmış durumda ve henüz test aşamasında.

İlginizi çekebilecek içerikler